בניית בריכת נוי ביריעות / או בריכות מוכנות

בפורום זה תקבלו מאמרים אקטואלים בנושאי בריכות נוי הקמה וטיפול שוטף .

בניית בריכת נוי ביריעות / או בריכות מוכנות

הודעהעל ידי aquagarden » ו' נובמבר 18, 2011 12:45 pmתמונה

ראשית עלינו לתכנן ולדמיין איך תיראה הבריכה והיכן למקם אותה, האם זאת בריכת דגים בלבד, או בריכת צמחים , או בריכה משולבת צמחים ודגים, ראו ולאחר זאת להפשיל שרוולים ולהתחיל בעבודה. .יש לסמן את צורת הבריכה בחבל או בצינור מים הנמצא בכל חצר. רצוי מאד להרטיב את השטח במים במשך כמה ימים כדי שהאדמה תספוג מים עד לעומק (50 ס"מ). וזאת כדי שיאפשר לנו לחפור בקלות . אין לחפור כאשר האדמה בוצית, יש להמתין כמה שעות עד שהמים ייעלמו. החפירה תתבצע בשלבים לפי הנתונים שהחלטתם מראש. כמו למשל הכנת מקום לעציצים , סלעים ועוד ראה אפשרויות. רצוי מאוד, בבית שיש בו ילדים קטנים לא לחפור יותר מאשר 50 ס"מ עומק ,וזאת מפאת סכנת טביעה. לאחר החפירה יש לקחת מידות ליריעת ה-PVC ראה אפשרויות. לגבי קנית היריעה, יש לבקש מהמוכר בכתב אישור שהיריעה שאתה רוכש מכילה חומר נוגד קרינת UV זה חשוב מאוד. ראו מאמר על בריכות מים המתפרסם אצלנו באתר. בנוסף למאמר על הקמת הבריכה. לפני הנחת היריעה, יש לפנות אבנים, שורשים ושאר הגופים הזרים מתחתית הבור במקרה של מיקום הבריכה בסביבת עצים רצוי מאוד לקבור סביב לבריכה מגביל שורשים למניעת חדירת שורשים לבריכה.. לאחר זאת לפזר שכבה של חול או לרפד בשמיכה ישנה, וכן אפשר להניח לבד מיוחד למטרת בידוד. לאחר זאת, בעזרת אדם נוסף, יש לפרוס במידת האפשר את יריעת ה-PVC על הדשא או הריצוף בשמש, כדי שהיריעה תתרכך . לאחר זאת יש לפרוס את היריעה החמה על פני הבור , יש לשים לב שהיא ממוקמת נכון כאשר בזמן מילוי המים תישאר מספיק יריעה גם לדפנות ולשוליים. מתחילים להזרים מים על היריעה. משקל המים מוריד את היריעה לתחתית הבור וכאשר גובה המים 10 ס"מ, יש לרדת אל הבריכה תוך כדי מילוי המים ולעזור ליריעה להתקפל נכון. יש למלא במים עד הגובה המכסימלי, וכאשר המים מתחילם לגלוש, יש לפלס את גובה הברכה על ידי הגבהה או הנמכה של שולי היריעה. פילוס שפת הבריכה חשוב לנו ראשית בגלל הצורה האסתטית שמתקבלת, וחשוב יותר כדי שלא ניראה את היריעה ראה אפשרויות. לאחר פילוס הבריכה יש להכין את כיסוי השפה על ידי אבני דריכה, חלוקי נחל, דק עץ ועוד ראה אפשרויות. באם רצוננו להכין מפל מים מדורג ,יש לחפור אגנים שיוכלו להכיל מים, אחד מתחת לשני. לאחר זאת כסה את החפירה ביריעת PVC כאשר היריעה מכסה גם את השוליים ואת שפת הבריכה שבמגע אם המפל. כסה את שולי היריעה באבני שפה וגזור את עודפי היריעה הוסף סלעים .גזעים יבשים ועוד לפי הטעם.


הקמת בריכה מוכנה מפלסטיק :

תמונה


ניתן להשיג בריכות מוכנות מפלסטיק הנמכרות במשתלות , הבעיה העיקרית בבריכות אלו היא שדרך הקמתן בשטח היא בעייתית ,משום שיש להניח את הבריכה על הקרקע, במקום הרצוי לנו, לסמן את צורתה בעזרת צינור השקיה או חבל, לחפור את צורת הברכה שצוירה ב-10 ס"מ יותר גדולה מהבריכה המקורית , יש לישר את קרקעית הבור בעזרת פלס מים וחול ים במקרה הצורך. חשוב מאוד שבמקרה זה הקרקעית תהיה מפולסת לחלוטין .(ביריעה אין צורך) לאחר זאת הורד את הבריכה לבור, מלא במים, ותוך כדי כך יש למלא את המרווח שבין הבריכה והחפירה בחול ים תוך כדי שמירה על איזון הבריכה בעזרת פלס מים. לאחר זאת כסה את השוליים באבן או בעץ ועוד. בבריכות אלו לאור הניסיון הרב שיש לנו, עם הזמן מקבלות עיוותים עד כדי פיצוץ הפלסטיק, ונזילות אשר אותם אין אפשרות לתיקון. (ביריעות ניתן לתקן חורים)

הכנת מפל מדורג בעזרת יריעות מ-pvc וכן מיקום המשאבה :

תרשים בסיסי למיקום משאבת מים בבריכה, אפשרות 1 + אפשרות 2. יש לשים לב, תמיד ובכל מקרה, שהמשאבה חייבת להיות ממוקמת בצד הנגדי ממקום חזרת המים לבריכה. הספק המשאבה יקבע בהתאם לנתונים בשטח ולכמויות המים הנדרשות, כמו למשל פילטר ביולוגי או מופע-מים (מזרקה). יש להכין קו חשמל במיוחד אל הבריכה כולל מפסק-פחת (רצוי). את עבודת החשמל יש להתקין על ידי חשמלאי.

תמונה

קיימת אפשרות לבנות מפל מים או נחלי מים קטנים בעזרת יריעות PVC ועבודת כפיים קלה. טוב בעיקר למטרות רוגע ושמיעת פיכפוך המים.


צמחי מים שתילה והצבה :
בבריכה ביתית עדיף לשתול צמחי מים בעציצים בכדי שנוכל לפקח על פריסת השורשים שלהם. צמחי גדה (צמחי ביצה) טבולים ,צריכים להיות מוצבים ושקועים רק מעט, באם המים עמוקים יש להגביה את מיכל השתילה על לבנים ראה

צמח הנימפאה וצמחי מים שקועים אחרים יכולים לצמוח במים עד עומק של 100 ס"מ ראה אפשרויות.
רשימת צמחי הבריכה ותמונתם.

בריכת הביצה :

תמונה

בריכה זו מיועדת אך ורק לצמחי ביצה, וישנם צמחי ביצה רבים בגוונים שונים כולל פרחים רובם עונתיים. בבריכה זו אין מכניסים דגי מים קרים (קרפיונים) אלה את דגי הגמבוזיה היכולים להתקיים בתנאים קשים ומזונם זחלי יתושים בלבד. כמו כן מספיק להם גובה מים של כמה ס"מ כדי להתקיים ולהתרבות . כמו כן בריכה זאת יכולה להיות ללא מים כלל אלה בוץ בלבד ברמת מים גבהה.
.

טיפול שוטף בבריכות הנוי :
השאלה הנשאלת אצל רוב האנשים אשר מתעניינים בהכנת בריכות דגים. אבל מה נידרש מאתנו בהקשר לטיפול השוטף ?
כן יש צורך לטפל בבריכה בכמה רמות טיפול :

ראשית יש להבחין האם הברכה כוללת פילטר וציוד. האם הבריכה ללא ציוד, האם היא בריכת צמחים, ועוד. בדרך כלל בבריכות המצוידות נכונה הבנויות מבטון והכוללות יונקי לכלוך( סקימר) בקרקעית ובדפנות ,אין כול צורך בטיפול שוטף אלה החלפת מים פעם בשנה שליש מכמות המים שבבריכה. לגבי בריכות אחרות הכוללות ציוד ללא נקזי ריצפה ודפנות (סקימר) יש צורך בטיפול חודשי להוצאת הלכלוך המצטבר בקרקעית ואו הצף על פני המים. הבעיה העיקרית בנושא זיהום המים היא עודפי מזון המזהמים את המים עד כדי מצב שבו הדגים יכולים לחלות ועד תמותה . בהדרכה נכונה אפשר להגיע לטיפול מינימאלי שבועי.
מנהל פורום זה
מנהל פורום דגים ב-ynet
http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-2652-16824,00.html
מנהל פורום אקווריומים ודגים בתפוז
http://www.tapuz.co.il/forums2008/forum ... number=1=2
אתר אקווה גן
http://www.aquagarden.co.il/
aquagarden
Administrator
 
הודעות: 1756
הצטרף: ש' דצמבר 29, 2007 6:02 pm
מיקום: מרכז הארץ מודיעין

חזור אל כל אשר רציתם לדעת בנושאי בריכות נוי ודגים

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד

cron